Blog

Masaż dźwiękiem
czym jest i jak działa?

Czym jest masaż dźwiękiem i jakie przynosi korzyści

Pomimo rosnącej popularności w zachodnim kręgu kulturowym, pojęcie masażu dźwiękiem w naszym kraju nadal jest mało znane. Nierzadko budzi zdziwienie czy sceptycyzm a wiele osób nie potrafi sobie wyobrazić na czym miałby on polegać. Fakt ten w interesujący sposób zderza się z tym, że narzędzia używane w tej technice terapii oraz ona sama liczą tysiące lat, jest to zatem metoda starożytna, praktykowana początkowo w Indiach, Nepalu czy Tybecie. Z uwagi na diametralnie różne uwarunkowania kulturowe, jej przeniesienie na grunt europejski (między innymi przez Petera Hessa) wiąże się z prowadzonymi na szeroką skalę badaniami naukowymi, których wyniki potwierdzają działanie wibracji fal dźwiękowych o różnych częstotliwościach na ciało, umysł i emocje człowieka.  Czym zatem jest masaż dźwiękiem i jakie przynosi efekty?

Narzędzia i technika

Do najbardziej rozpowszechnionych narzędzi masażu dźwiękiem należą misy terapeutyczne wykonane ze stopów metali, wprawiane w wibracje przed uderzanie pałkami, gongi czy kamertony. Pierwsze i ostatnie z wymienionych są stosowane przede wszystkim bezpośrednio na ciało (misa umieszczana jest w masowanym miejscu i wprawiana w wibracje), gongi natomiast wprowadzają fale dźwiękowe bez dotykania ciała osoby masowanej.

Działanie

Fale dźwiękowe, przechodząc przez ciało, wprawiają w drgania tkanki wewnętrzne na poziomie komórkowym, masując znacznie głębsze obszary niż masaż manualny. Proste doświadczenie z działaniem wibracji na wodę umieszczoną w misie pokazuje fizyczny wpływ dźwięku na cząsteczki wody, które zaczynają falować, a przy mocniejszych uderzeniach cienkie strumienie oraz pojedyncze krople wytryskują do góry. Ponieważ nasze ciała składają się z 60-70% z wody, podobne reakcje zachodzą w naszym organizmie.

Korzyści

Osoby poddawane masażowi dźwiękiem doświadczają następujących efektów:

– głębokie rozluźnienie i odprężenie zarówno ciała jak i umysłu, który może znaleźć się w stanie między snem a jawą; zdarza się również, że osoba masowana zasypia

– uwolnienie napięć i blokad związanych ze stresem

– poprawa świadomego odczuwania własnego ciała

– za odprężeniem ciała i umysłu podążają emocje, a stan uspokojenia i relaksu pozwala na zdystansowanie się do codziennych problemów, zmianę perspektywy, podejmowanie decyzji, uwolnienie pokładów własnej kreatywności

– poczucie bliskości z pełną dźwięków naturą, dające ukojenie i spokój; niektórzy kojarzą swoje odczucia z powrotem do łona matki, przywodzące na myśl poczucie bezpieczeństwa i zaufania

– regularny masaż dźwiękiem może łagodzić ból oraz wspomagać procesy leczenia dolegliwości fizycznych oraz emocjonalnych (stany lękowe, depresyjne).

Pamiętać jednak należy, że dla uzyskania wymienionych korzyści zwykle potrzeba minimum kilku sesji, gdyż za pierwszym razem organizm raczej oswaja się z nową dla siebie metodą oddziaływania, a blokady uwalniane są stopniowo.

Przeciwwskazania

Nie zaleca się wykonywania masażu w przypadku kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz cierpiących na psychozy.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.