Scroll Top

Blog

Instynkt przetrwania – ma go każdy z nas. Aby przetrwać w rodzinie alkoholowej dzieci alkoholików (DDA) wykształcają w sobie pewne cechy przystosowawcze. Dzięki nim dostosowują się do realiów panujących we wnętrzu rodziny – odrzucenia, ciągłego poczucia wstydu oraz życia w permanentnym stresie i strachu. O ile te cechy „służą” im w dzieciństwie, o tyle w dorosłości zaczynają przeszkadzać i sprawiać trudności.
centrum psychoterapii kraków
Czym jest syndrom DDA?

To zespół objawów składających się na „nieprzystosowanie do wymogów otoczenia”. Paradoksalnie, wykształcenie syndromu DDA (np. specyficznych mechanizmów psycho-emocjonalnych) daje szansę na przetrwanie w rodzinie alkoholowej. Mechanizmy te umożliwiają dostosowanie się do trudnych realiów dnia codziennego: odrzucenia, samotności, permanentnego stresu i strachu.

Rodzina DDA

Z rodzinnego domu osoby DDA wyniosły poczucie, że są mniej wartościowe, nie zasługują na miłość, atencję.

Poczucie bezwartościowości wynika z ciągłego odrzucenia, jakiego te osoby doświadczały ze strony rodziców zajętych nałogiem. O ile wszystkie aktywności, które podejmował uzależniony rodzic, sprowadzały się ostatecznie do picia, o tyle działania rodzica niepijącego również „kręciły się” wokół uzależnionego – kontrolowania, i „dbania” o jego potrzeby, z nadzieją na ograniczenie jego picia.

Odrzucenie, w dalszej perspektywie, powoduje nieumiejętność budowania relacji z otoczeniem, w tym tworzenie związków partnerskich. Bojąc się ponownego odrzucenia, DDA same odrzucają.

„Normalność” to dla DDA stan nienaturalny. W rodzinie alkoholowej nie da się przewidzieć reakcji ani zachowań poszczególnych jej członków. Dlatego w dorosłości dzieci alkoholików mają silną potrzebę kontrolowania siebie i innych, bo to zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie towarzyszy im lęk przed zmianami, ponieważ wyuczyły się funkcjonowania według pewnych schematów. Kiedy ich życie się „normalnieje”, odczuwają ciągły niepokój i przewidują, że wkrótce coś się musi popsuć.

Autorka: Klaudia Rzepka

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.