Scroll Top

Perfekcjonizm – jak z nim żyć?

perfekcjonizm
Perfekcjonizm to skomplikowana cecha charakteru, która popycha ludzi do stawiania przed sobą wyjątkowo wysokich standardów. Nieustanne dążenie do perfekcji może sprawić, że zmaleje nasze samozadowolenie i pewność siebie. Niekończący się wyścig za doskonałością – skąd się bierze, jakie ma skutki i jak sobie z nim radzić?
Perfekcjonizm - osoba siedząca przy schludnym biurku
SKĄD WZIĄŁ SIĘ PERFEKCJONIZM?

Perfekcjonizm, jak większość nabywanych cech, często ma początek już w dzieciństwie. Rodzice, nawet jeśli nieświadomie, mogą kształtować perfekcjonistyczne tendencje u swoich dzieci poprzez stawianie im wysokich standardów. Duży nacisk na osiągnięcia w nauce czy sporcie, może wiązać się z wierzeniem dziecka, że jest godne miłości tylko wtedy, gdy osiąga sukces. 

Żyjemy w erze porównań. Social Media, reklamy, filmy i programy telewizyjne bombardują nas obrazami idealnych ludzi, osiągnięć i stylu życia.

 

Kultura sukcesu, może prowadzić do przekonania, że wartość osobista zależy wyłącznie od osiągnięć.

Perfekcjonizm w dwóch odsłonach

Pozytywna strona: w jego najkorzystniejszej postaci, perfekcjonizm jest siłą napędową, która motywuje ludzi do osiągnięcia doskonałości. Czerpanie radości z procesu doskonalenia czy uczenie się na błędach to tylko jedne z wielu korzyści płynących z perfekcjonizmu. 

 Negatywna strona: obsesyjne pragnienie bycia idealnym może prowadzić do wielu problemów psychicznych i fizycznych.  Dla wielu osób perfekcjonizm staje się ciężarem, prowadzącym do chronicznego stresu, a także wypalenia, lęku czy nawet depresji. 

 PUŁAPKI EMOCJONALNE PERFEKCJONIZMU

Lęk przed porażką jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych i paraliżujących aspektów perfekcjonizmu. 

 

Osoby perfekcjonistyczne często traktują każdą porażkę, nawet najmniejszą, jako odzwierciedlenie ich wartości jako osoby. 

 

Perfekcjonistyczne tendencje często idą w parze z potrzebą porównywania się do innych. Takie osoby spoglądają na osiągnięcia innych, aby ocenić swoją wartość, a w rezultacie ta konieczność porównywania się prowadzi do ciągłego poczucia konkurencji i niezadowolenia z siebie, niezależnie od własnych osiągnięć.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.