Ćwiczenia fizyczne czy regularna praktyka medytacji mogą pomóc w zredukowaniu poziomu lęku, utrzymując ciało w dobrej kondycji i ucząc umysł koncentracji na chwili obecnej. Techniki głębokiego oddychania czy progresywnej relaksacji mięśniowej również mogą być pomocne. Aktywności te pomagają wydzielać endorfiny, które wspomagają nasz dobry nastrój.
Edukacja i ustalanie realistycznych celów
Często obawy wynikają z niewiedzy. Poznanie faktów na temat nadchodzącej zmiany może pomóc złagodzić lęk.
Także dzieląc większe zadania na mniejsze, możemy poczuć się mniej obciążeni i dobrze zaplanować działania w czasie. Dzięki temu czujemy się bardziej pewni siebie i swoich możliwości radzenia sobie z danym problemem.
Samoakceptacja i umiejętność poszukiwania wsparcia
Samoakceptacja to klucz do zdrowego radzenia sobie z lękiem przed zmianą, ale też innymi jego formami. Możemy praktykować ją poprzez akceptację uczuć i emocji, które pojawiają się w stresującej sytuacji. Zrozumienie, że inni także odczuwają lęk w rożnych sytuacjach pozwoli pozbyć się uczucia wyobcowania.
Ulgę mogą przynieść także rozmowy z zaufanymi osobami o naszych obawach. Może to być przyjaciel, członek rodziny czy profesjonalista, taki jak psychoterapeuta.
Bycie przygotowanym na zmiany
Oczywistym jest, że do żadnej zmiany nie da się przygotować w stu procentach, jednak nie musimy być bezczynni. Jednymi z działań, jakie możemy podjąć, są planowanie i przewidywanie potencjalnych trudności. Zastanów się, co konkretnie budzi twój lęk i jak możesz się przygotować na spotkanie z nim. Jeśli odczuwasz lęk przed wystąpieniami publicznymi, jednym z rozwiązań może być kurs, który wyposaży cię w umiejętności kluczowe w takiej sytuacji – możesz zyskać pewność siebie, dzięki której lęk częściowo lub zupełnie ustąpi.
Pamiętaj, że radzenie sobie z lękiem to proces, a każdy krok w kierunku samopomocy jest krokiem w kierunku lepszego zdrowia psychicznego.