Scroll Top

Jak zmienić swój styl przywiązania?

Przywiązania
Ostatnie wpisy dotyczyły charakterystyki poszczególnych stylów przywiązania oraz tego, jak wpływają one na dorosłe życie. Jak zostało już wcześniej zauważone, styl przywiązania może ulec zmianie na drodze różnych oddziaływań – tym zagadnieniem zajmie się dzisiejszy artykuł.
Samoświadomość a wzorce przywiązania

Pierwszym krokiem w zrozumieniu własnego stylu przywiązania jest samoobserwacja i refleksja. To one pomagają w wychwyceniu nieadaptacyjnych lub nieadekwatnych zachowań względem innych, ale też w różnych sytuacjach życiowych.

Pytania, które możemy sobie zadać:
Jak reagujemy w trudnych sytuacjach?
Jakie są nasze oczekiwania wobec partnera, przyjaciół czy rodziny?
Czy dostrzegamy powtarzające się schematy w naszych relacjach?

Samoświadomość obejmuje nie tylko rozpoznanie, ale także zrozumienie, skąd pochodzą nasze wzorce, więc mowa tu o wczesnodziecięcych doświadczeniach.

Przykładowe pytania:
Jakie były nasze pierwsze doświadczenia z opiekunami?
Jakie sytuacje z dzieciństwa mogły wpłynąć na nasze obecne wzorce zachowania?

Warto zaznaczyć, że wzorce przywiązania nie są „dobrymi” ani „złymi”. Są reakcją na wczesne doświadczenia. Akceptacja siebie, wraz z naszym stylem przywiązania, jest kluczem do pracy nad zmianą. To, że rozumiemy i akceptujemy siebie, nie oznacza, że nie możemy dążyć do zmiany.

Terapia i wsparcie w pracy nad zmianą nieadaptacyjnych wzorców przywiązania

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na znaczenie profesjonalnej pomocy.

Terapeuta może pomóc nam w zrozumieniu głęboko zakorzenionych wzorców przywiązania, dostarczając narzędzi i strategii do ich rozpoznawania i zmiany. Współpraca z terapeutą może pomóc w bezpiecznym przetwarzaniu trudnych emocji i doświadczeń z przeszłości.

Można wyróżnić różne metody pracy z przywiązaniem w terapii, takie jak: terapia skoncentrowana na emocjach, terapia skoncentrowana na przywiązaniu czy terapia dialektyczno-behawioralna. Wybór odpowiedniej metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Próba zmiany wzorców przywiązania może być trudna i wymagać wsparcia. Wsparcie ze strony rodziny, przyjaciół czy tzw. grup wsparcia może być nieocenione w procesie zmiany. Często otaczanie się ludźmi, którzy mają zdrowe wzorce przywiązania, może pomóc w nauce nowych, zdrowszych sposobów nawiązywania relacji.

Co najważniejsze – zmiana stylu przywiązania to proces, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania. Ważne jest, aby pamiętać, że małe kroki w kierunku zmiany mogą prowadzić do głębokich i trwałych przemian w życiu.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.