Scroll Top

Komunikacja z nastolatkiem – jak zrozumieć młodzież w burzliwym okresie dojrzewania?

Nastolatki

Okres dojrzewania to jedno z najbardziej dynamicznych etapów w życiu człowieka. Zmiany, jakie zachodzą w tym czasie, dotyczą zarówno sfery fizjologicznej, jak psychologicznej.

Dojrzewanie to między innymi burza hormonów. Zwiększona produkcja chociażby estrogenu i testosteronu ma wpływ nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale także na funkcjonowanie całego organizmu, co objawia się między innymi w intensywnych emocjach.

Dojrzewanie wiąże się także z poszukiwaniem tożsamości, potrzebą autonomii i budowaniem swojego miejsca w społeczeństwie. Nastolatki zaczynają kwestionować wartości i przekonania, które były im wcześniej przekazywane, poszukując własnej drogi i indywidualnego podejścia do życia.

Zrozumienie psychologii dojrzewania nastolatka

Proces kształtowania tożsamości oraz poszukiwania swojego miejsca w świecie

W okresie dojrzewania młodzież zadaje sobie pytania typu: „Kim jestem?”, „Dokąd zmierzam?”, „Jakie są moje wartości?”; co wiąże się z kryzysem tożsamości jaki przechodzą w tym czasie.

Nastolatki eksperymentują z różnymi rolami, zachowaniami i przekonaniami. Proces ten jest niezbędny do wypracowania stabilnej, dorosłej tożsamości.

Jednocześnie nastolatki starają się zrozumieć swoje miejsce w świecie, definiując swoją relację z otoczeniem. Dążą do zrozumienia i bycia zrozumianym, nie tylko w rodzinie, ale także w grupie rówieśniczej i w społeczeństwie.

 

Znaczenie grupy rówieśniczej i potrzeba przynależności

W okresie dojrzewania, kiedy relacje z rodzicami mogą być napięte lub konfliktowe, rówieśnicy stają się głównym źródłem wsparcia, zrozumienia i akceptacji. Przez identyfikację z grupą, nastolatkowie uczą się norm społecznych, wartości i oczekiwań, które później kierują ich zachowaniami.

Dla nastolatków przynależność do grupy rówieśniczej może stać się priorytetem, który determinuje ich wybory, decyzje i zachowania. W niektórych przypadkach pragnienie akceptacji przez rówieśników może prowadzić do podejmowania ryzykownych decyzji, nacisku grupy czy konformizmu.

 

Balans między potrzebą niezależności a wsparciem rodziny

W okresie adolescencji rośnie potrzeba autonomii i niezależności. Nastolatkowie dążą do tego, by być postrzegani jako osoby dorosłe, odpowiedzialne za swoje decyzje i życie. Mimo tej rosnącej potrzeby niezależności, młodzież wciąż potrzebuje wsparcia rodziny, która zapewni wsparcie emocjonalne, doradztwo oraz bezpieczeństwo.

Relacje rodzinne mogą być napięte, gdy rodzice mają trudności z zaakceptowaniem rosnącej niezależności swojego dziecka. Ważne jest znalezienie złotego środka, gdzie rodzice są w stanie zapewnić wsparcie, jednocześnie pozwalając nastolatkom na samodzielność i eksperymentowanie z własną tożsamością.

Błędy w komunikacji z dojrzewającymi nastolatkami

Ignorowanie uczuć i emocji nastolatka

Jednym z najczęstszych błędów w komunikacji z nastolatkami jest bagatelizowanie lub ignorowanie ich uczuć i emocji. Okres adolescencji charakteryzuje się wzmożonym przeżywaniem emocji, które są intensywne i często zmienne.

Kiedy rodzice ignorują lub minimalizują uczucia swojego dziecka, nastolatek może czuć się nieważny, nierozumiany i samotny. Taka postawa ze strony rodziców może prowadzić do wycofania się nastolatka, zamykania się w sobie lub poszukiwania wsparcia w innych, niekoniecznie zdrowych miejscach.

Ważne jest, aby rodzice potrafili aktywnie słuchać, zrozumieć i zaakceptować emocje swojego dziecka, nawet jeśli nie zgadzają się z nimi lub nie rozumieją ich pełni.

 

Nadmierne krytykowanie czy kontrolowanie

Nadmierne krytykowanie i kontrolowanie może to wpłynąć na samoocenę nastolatka i poczucie własnej wartości. Stałe krytykowanie i wytykanie błędów może sprawić, że nastolatek zacznie wierzyć, że naprawdę jest niewiele wart.

Z kolei nadmierne kontrolowanie może sprawić, że młodzież poczuje się jak w klatce, co z kolei może skutkować buntem, nieposłuszeństwem czy poszukiwaniem innych, często ryzykownych sposobów na wyrażenie swojej niezależności.

 

Nieodpowiednie reagowanie na bunt i nieposłuszeństwo

Bunt jest naturalnym etapem w rozwoju nastolatka i jest sposobem na wypróbowanie granic, poszukiwanie własnej tożsamości oraz testowanie autorytetu dorosłych. Jednak nieodpowiednia reakcja rodziców na bunt i nieposłuszeństwo może prowadzić do eskalacji konfliktu.

Wielu rodziców w obliczu buntu reaguje złością, karą lub zbytnią surowością. Takie podejście może jedynie zwiększyć napięcie i niezrozumienie między rodzicem a nastolatkiem. Ważne jest, aby w trudnych momentach rodzice zachowywali spokój, starali się zrozumieć perspektywę swojego dziecka i szukali konstruktywnych rozwiązań, które będą korzystne dla obu stron.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.