Scroll Top

Psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT)

CBT
Psychoterapia poznawczo-behawioralna, znana jako CBT (Cognitive Behavioral Therapy), jest jednym z najbardziej efektywnych i szeroko stosowanych podejść w psychoterapii. Opiera się ona na przeświadczeniu, że każdy w indywidualny i niepowtarzalny sposób rozumie to, co wydarza się w jego życiu.
Podstawowe zasady i cele CBT

Głównym celem CBT jest zmiana myślenia i zachowania, które leżą u podstaw problemów psychologicznych.

Terapia ta skupia się na rozwiązywaniu aktualnych problemów i nauczaniu pacjentów umiejętności, które doprowadzą do poprawy ogólnego stanu psychicznego.

CBT jest terapią skoncentrowaną na celach i wynikach, a pacjent i terapeuta współpracują razem, aby zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania. Jest to podejście krótkoterminowe, które skupia się na rozwiązywaniu konkretnych problemów w krótkim czasie. Często pojawiają się różnorodne ćwiczenia do wykonania poza sesjami, jak na przykład prowadzenie dziennika myśli.

Rola terapeuty w nurcie CBT

W tym nurcie psychoterapii terapeuta pomaga zidentyfikować i zmieniać wzorce myślenia oraz zachowania, ucząc pacjenta różnorodnych narzędzi i technik. Sesje terapeutyczne mogą mieć formę rozmów, eksperymentów czy ćwiczeń. W ich trakcie terapeuta wyjaśnia, co dzieje się z pacjentem, dzięki czemu ma on możliwość lepszego zrozumienia procesu, a także zastosowania wypracowanych metod między sesjami i po ukończeniu terapii.

Terapeuta może również polecić pacjentowi narzędzia, które pozwolą mu samodzielnie pracować nad poprawą samopoczucia, jak na przykład przygotowane w tym celu podręczniki, strony internetowe czy aplikacje.

Czas trwania terapii i najczęstsze powody zgłoszenia

Psychoterapia CBT jest znana z efektywności w stosunkowo krótkim czasie, co czyni ją idealną dla osób szukających szybkich, ale trwałych zmian. Trwa ona zwykle od kilku do kilkunastu spotkań, które odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.
Długość trwania jest zależna od problemu, jego złożoności oraz zastosowanych technik. Ważne jest, aby terapia trwała tak długo, aby osiągnąć zamierzone cele.

Terapia CBT jest szeroko stosowana w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak depresja, lęk, zaburzenia odżywiania czy PTSD. Może być również prowadzona w grupach – oferuje wtedy dodatkowe wsparcie społeczne i uczenie się przez modelowanie, co może zwiększyć jej efektywność.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.