Głównym celem CBT jest zmiana myślenia i zachowania, które leżą u podstaw problemów psychologicznych.
Terapia ta skupia się na rozwiązywaniu aktualnych problemów i nauczaniu pacjentów umiejętności, które doprowadzą do poprawy ogólnego stanu psychicznego.
CBT jest terapią skoncentrowaną na celach i wynikach, a pacjent i terapeuta współpracują razem, aby zidentyfikować i zmienić negatywne wzorce myślenia i zachowania. Jest to podejście krótkoterminowe, które skupia się na rozwiązywaniu konkretnych problemów w krótkim czasie. Często pojawiają się różnorodne ćwiczenia do wykonania poza sesjami, jak na przykład prowadzenie dziennika myśli.
Rola terapeuty w nurcie CBT
W tym nurcie psychoterapii terapeuta pomaga zidentyfikować i zmieniać wzorce myślenia oraz zachowania, ucząc pacjenta różnorodnych narzędzi i technik. Sesje terapeutyczne mogą mieć formę rozmów, eksperymentów czy ćwiczeń. W ich trakcie terapeuta wyjaśnia, co dzieje się z pacjentem, dzięki czemu ma on możliwość lepszego zrozumienia procesu, a także zastosowania wypracowanych metod między sesjami i po ukończeniu terapii.
Terapeuta może również polecić pacjentowi narzędzia, które pozwolą mu samodzielnie pracować nad poprawą samopoczucia, jak na przykład przygotowane w tym celu podręczniki, strony internetowe czy aplikacje.
Czas trwania terapii i najczęstsze powody zgłoszenia
Psychoterapia CBT jest znana z efektywności w stosunkowo krótkim czasie, co czyni ją idealną dla osób szukających szybkich, ale trwałych zmian. Trwa ona zwykle od kilku do kilkunastu spotkań, które odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu.
Długość trwania jest zależna od problemu, jego złożoności oraz zastosowanych technik. Ważne jest, aby terapia trwała tak długo, aby osiągnąć zamierzone cele.
Terapia CBT jest szeroko stosowana w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak depresja, lęk, zaburzenia odżywiania czy PTSD. Może być również prowadzona w grupach – oferuje wtedy dodatkowe wsparcie społeczne i uczenie się przez modelowanie, co może zwiększyć jej efektywność.