Scroll Top

Psychoterapia psychodynamiczna

psychodynamiczna
Psychoterapia psychodynamiczna zrodziła się z idei i odkryć Sigmunda Freuda. Jego pionierskie prace nad snami, histerią i wpływem wczesnych doświadczeń na życie dorosłe położyły fundament pod rozwój psychoterapii psychodynamicznej.
Kluczowe założenia psychoterapii psychodynamicznej

Jednym z założeń psychoterapii psychodynamicznej jest przekonanie, że nasza przeszłość w znacznym stopniu kształtuje teraźniejszość. Wiele z naszych obecnych zachowań, reakcji emocjonalnych i relacji z innymi ludźmi jest zakorzenionych we wczesnych doświadczeniach życiowych, często ukrytych w głębi naszej nieświadomości. Ta teoria opiera się na idei, że nieświadome wzorce z przeszłości, które nie zostały odpowiednio przetworzone, mogą prowadzić do powtarzających się problemów w życiu dorosłym.

Według tego podejścia, problemy psychiczne są często wynikiem nieprzetworzonych konfliktów i pragnień, które tkwią w naszej nieświadomości.

Terapia psychodynamiczna dąży do ujawnienia tych ukrytych treści poprzez różne techniki. Podejście to opiera się również na teorii rozwoju psychoseksualnego. Według niej nasze wczesne doświadczenia, zwłaszcza związane z rodzicami i rodzeństwem, mają znaczący wpływ na naszą dorosłą osobowość i zdolność do nawiązywania relacji.

Rola terapeuty w nurcie psychodynamicznym

Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć nieświadome wzorce, które często wywodzą się z wczesnych doświadczeń w życiu. Te wczesne interakcje z opiekunami mogą ukształtować sposób, w jaki postrzegamy siebie, innych i świat wokół nas.

Wykorzystuje do tego różne techniki, jak na przykład interpretację snów, w których doszukuje się ukrytego znaczenia. Pozwala to na odkrywanie niedostępnych dla świadomości emocji, myśli i wspomnień.

Kluczowym elementem pracy jest również analiza przeniesienia. Polega ona na zrozumieniu, jak uczucia i zachowania pacjenta wobec terapeuty odzwierciedlają wcześniejsze relacje i doświadczenia. Psychoterapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć te wzorce, a następnie pracować nad ich zmianą, co może prowadzić do głębokich i trwałych przemian w życiu pacjenta.

Czas trwania i najczęstsze powody zgłoszenia

Psychoterapia psychodynamiczna jest formą terapii długoterminowej, która potrafi trwać nawet kilka lat.

Wynika to z faktu, że pracuje na głęboko zakorzenionych, nieświadomych wzorcach zachowania, z którymi żyjemy niemal od zawsze.

Taki rodzaj procesu pomaga w leczeniu problemów emocjonalnych i psychicznych, budowaniu silniejszych i bardziej satysfakcjonujących relacji oraz osiąganiu większego poczucia spełnienia w życiu.
Ten rodzaj psychoterapii znajduje zastosowanie w leczeniu zaburzeń osobowości, nastroju, odżywiania, zaburzeń lękowych, syndrom stresu pourazowego, ale także w wielu innych problemach.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.