Według tego nurtu psychoterapii, podobnie jak w psychoanalizie, przyczyny obecnych problemów upatruje się w niezaspokojonych potrzebach z dzieciństwa. Jednak jednym z podstawowych założeń psychoterapii Gestalt jest twierdzenie, że każdy człowiek posiada potencjał do rozwoju oraz zdolność do kierowania własnym życiem. Dąży ona więc do rozszerzenia świadomości klienta. Umożliwia mu tym samym odpowiedzialne podejście do własnego życia i funkcjonowania. Uzyskanie równowagi wewnętrznej i lepsza kontrola impulsów pozwala na przedefiniowanie myślenia o sobie i swoim życiu.
Psychoterapia ta kładzie również nacisk na odkrywanie potencjału jednostki, a także przywrócenie poczucia bezpieczeństwa, akceptacji oraz bycia ważnym.
Terapia Gestalt skupia się także na doświadczeniach „tu i teraz” oraz akceptacja emocji, również tych trudnych. Nie wartościuje i twierdzi, że wszystkie mogą być cenne.
Rola terapeuty w terapii Gestalt
Podczas sesji terapeuta towarzyszy klientowi, wspierając jego wysiłki w odkrywaniu własnego potencjału. Wyraża swoje emocje, zachowując autentyczny kontakt międzyludzki.
Nie ocenia ani nie analizuje przeszłości, a zamiast tego skupia się na obecnej chwili.
Podczas terapii mogą pojawić się, na przykład elementy pracy z ciałem czy tzw. metodę pustych krzeseł.
Czas trwania i najczęstsze powody zgłoszenia
Terapia Gestalt zazwyczaj obejmuje regularne spotkania raz w tygodniu, które trwają około 50 minut. Cały proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od złożoności problemu.
Pomaga w zrozumieniu własnych emocji i zachowań, poznaniu siebie, pracy nad relacjami, ustanawianiem granic, trudnościach komunikacyjnych, wybuchach agresji czy przepracowaniu straty. Można rozpocząć tę psychoterapię również w momentach kryzysu czy złego samopoczucia. W praktyce klinicznej Gestalt sprawdza się również u osób doświadczających stanów niepokoju, obniżonego nastroju czy silnych lęków.
Terapia ta sprawdzi się nie tylko w formie indywidualnej, ale także w terapii dzieci, par oraz grup.