Miłość może być wyrażona i odbierana na różne sposoby. Nawet w związkach często zdarza się, że partnerzy mogą posługiwać się innymi gestami, aby okazywać sobie uczucia.
„Nie dajesz mi kwiatów. Już mnie nie kochasz?” – może zarzucić jedna osoba drugiej, podczas gdy ta wyraża swoją miłość, codziennie rano przygotowując śniadanie.
Czym są języki miłości i jak je rozpoznać?
5 JĘZYKÓW MIŁOŚCI – KONCEPCJA
Gary Chapman, psychoterapeuta, odkrył, że sposoby okazywania miłości możemy podzielić na 5 kategorii. Każda osoba ma preferowany typ odbierania miłości, który czasem różni się od sposobu, w jaki wyraża to uczucie. Zrozumienie tych zależności jest kluczowe dla budowania zdrowych i satysfakcjonujących relacji.
KONTAKT FIZYCZNY
Tulenie, pocałunki, trzymanie za ręce – to niektóre z gestów czułości, dzięki którym osoby preferujące ten język czują się kochane i doceniane. Okazywanie miłości w ten sposób powinno uwzględniać potrzeby oraz granice partnera.
Długie rozłąki czy konieczność kontaktu na odległość przez dłuższy czas mogą powodować frustrację i smutek, dlatego w tym czasie ważne jest obserwowanie potrzeb partnera.
SŁOWA
Czyli komunikaty świadczące o przywiązaniu – w tym: komplementy, czułe listy czy SMS-y. Ważne, aby były one szczere oraz wypowiadane także w obecności innych. Życzliwe słowa, jak „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”, „jesteś dla mnie ważny”, są bardzo istotne.
Przykre komunikaty będą pamiętane przez długi czas i sprawią dużą przykrość.
CZAS
Wspólny czas powinien być jakościowy. Oznacza to, że 100% uwagi poświęcamy partnerowi, usuwając zbędne rozpraszacze. Aktywności, rozmowy, dzielenie się emocjami czy wspomnieniami budują połączenie pomiędzy parą.
Dla takiej osoby przykrością będzie np. spędzenie większej ilości czasu ze znajomymi niż z nią.
PRZYSŁUGI
Tzw. akty służby, czyli czyny wyrażające troskę. Mogą one oznaczać naprawienie czegoś w domu, przygotowanie obiadu, wspólne sprzątanie czy wyręczenie z nielubianej czynności.
W przypadku tego języka notoryczne odmawianie przysług będzie jedynie budować napięcie pomiędzy partnerami.
PREZENTY
Obdarowywanie w tym przypadku nie ma charakteru materialistycznego. Nie liczy się to, ile prezent kosztuje – istotny jest gest, poświęcony czas i pamięć. Cenne są podarki, które świadczą o tym, że znane nam są potrzeby i marzenia partnera.
Lepsza będzie pojedyncza róża raz w tygodniu, niż drogi bukiet raz w roku.
JAK ROZPOZNAĆ JĘZYK MIŁOŚCI PARTNERA?
W internecie istnieje wiele quizów, które pomogą określić język miłości. Pamiętaj jednak, że nie są to testy psychologiczne.
Lepszą metodą od quizów będzie obserwacja i szczera rozmowa. Możesz zapytać, w jakich sytuacjach Twój partner czuje się najbardziej kochany i doceniany.
JĘZYKI MIŁOŚCI PODCZAS KRYZYSU
Wiemy, że kryzysy dotykają wszystkich niezależnie od wieku czy etapu życia. Języki miłości mogą stać się narzędziem radzenia sobie w trudnych chwilach. W uścisku możemy znaleźć bezpieczeństwo; jakościowy wspólny czas pozwala na dzielenie się problemami; drobne gesty mogą pokazać, że wciąż jesteśmy dla kogoś ważni; słowa afirmacji zapewnią pocieszenie lub wsparcie.
Ważne jest, aby pamiętać o dostosowaniu języka miłości do sytuacji. Niektóre mogą okazać się bardziej odpowiednie niż inne. Na przykład, jeśli twój partner ceni sobie przestrzeń, szanowanie tej potrzeby może być najlepszym sposobem na wyrażenie wsparcia.
Autorka: Klaudia Dynur
Bibliografia:
Chapman, G. (2018). 5 języków miłości. Wydawnictwo: Esprit.