DLACZEGO LUDZIE ZDRADZAJĄ?
Powodów jest wiele. Niektórzy zdradzają z ciekawości lub z powodu przytłoczenia rutyną stałego związku. Wśród przyczyn są także: chęć urozmaicenia życia seksualnego, niezaspokojona uwaga ze strony partnera, poczucie niedocenienie, problemy w związku i wiele innych.
Co ważne, bycie w związku nie oznacza, że nie mogą nam się podobać inne osoby – jest to sprawa zupełnie normalna. Różnica polega jednak na tym, że świadomie wybieramy, aby mieć bliską i bezpieczną relację z tą konkretną osobą.
Warto zwrócić uwagę również na fakt, że każdy może mieć nieco inną definicję zdrady. Dlaczego tak się dzieje?
ZDRADA EMOCJONALNA A FIZYCZNA
Zdrada jest naruszeniem pewnej normy, przekroczeniem granicy, jednak nie dla każdego oznacza to samo.
Fizyczna jest tym, co najczęściej mamy na myśli, mówiąc o zdradzie. Wiąże się ona z cielesnością, a więc seksualnością – zaliczamy do niej wszelkie akty erotyczne.
Emocjonalna oznacza zachowania lub czynności, które domyślnie powinny być kierowane wyłącznie w stronę partnera. Mowa tutaj np. o dzieleniu się sekretami czy intymnymi historiami.
W zależności od osoby jeden z rodzajów zdrady może okazać się trudniejszy do wybaczenia.
ZDRADA – WYBACZYĆ CZY ODEJŚĆ?
Zdrada nie zawsze równa się odejście. Niektórzy partnerzy decydują się na działania mające odbudować zaufanie, np. uczestniczą w terapii par. Taka forma pozwala także na zidentyfikowanie potencjalnych przyczyn zdrady oraz pracę nad nimi.
Czasem partnerzy decydują się na rozstanie. Ważne jest jednak, aby takie decyzje były podejmowane po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, a nie pod wpływem intensywnych emocji.
JAK PORADZIĆ SOBIE ZE ZDRADĄ?
Zdrada to nadużyte zaufanie, ból i cierpienie. Osoby zdradzone mogą czuć, że ich świat runął, a osoby zdradzające mogą mierzyć się z ogromnym wstydem i poczuciem winy. Jeśli związek został zakończony, oto kilka wskazówek, jak sobie z tym radzić:
- Udanie się na terapię indywidualną;
- Zawieranie nowych znajomości;
- Rozmowa z bliskimi;
- Znalezienie nowego hobby;
- Skupienie się na sobie i swoich potrzebach;
- Praca nad akceptacją pojawiających się uczuć;
- Uświadomienie sobie korzyści z przebaczenia.
Autorka: Klaudia Dynur