Jak wygląda pierwsza sesja?
Pierwsza sesja, a także każda kolejna, wiąże się z dzieleniem się swoimi trudnościami. Terapeuta nie ocenia Twoich decyzji ani problemów, jedynie przygląda im się razem z Tobą, aby móc Ci pomóc.
Pierwsze spotkanie/spotkania często zawiera/ją elementy takie jak:
- przedstawienie się – terapeuta opowie trochę o sobie, swoim doświadczeniu oraz podejściu, w jakim pracuje, a potem zapyta Ciebie o Twoje trudności, problemy czy oczekiwania dotyczące terapii.
- omówienie celu terapii – terapeuta zapyta Cię o cele, które chcesz osiągnąć. Będziesz miał możliwość wyrazić również swoje obawy, wątpliwości i nadzieje.
- ustalenie reguł – wspólnie z terapeutą omówicie zasady sesji (tzw. kontrakt terapeutyczny). Ustalicie kwestie związane z prywatnością, poufnością, a także zachowaniem podczas terapii.
- rozpoznanie motywacji – pierwsze kilka sesji służy sprawdzeniu motywacji klienta do podjęcia terapii, która jest procesem. Dopiero po kilku spotkaniach klient i terapeuta podejmują wspólnie decyzję o „oficjalnym” rozpoczęciu psychoterapii lub jej przerwaniu.
O co może zapytać terapeuta?
W zależności od nurtu, w którym pracuje psychoterapeuta, pytania na początkowych sesjach mogą się różnić.
Na przykład w psychoterapii psychodynamicznej początkowe pytania mogą skupiać się na dzieciństwie i dotyczyć:
- relacji między rodzicami i innymi członkami rodziny;
- relacji z rodzeństwem;
- chorób w rodzinie;
- występowania przemocy (psychicznej, fizycznej, seksualnej, zaniedbywania);
- warunków, w jakich dorastaliśmy;
- naszych odczuć i doświadczeń związanych z wychowaniem przez naszych rodziców itp.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna najczęściej skupi się na tym, co „tu i teraz”, na specyfice obecnego problemu oraz sposobach ich leczenia.
Jak przygotować się do pierwszej sesji?
Przygotowanie się do pierwszej sesji może obniżyć Twój strach, dzięki czemu poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo. Poniżej znajdziesz propozycje, co możesz zrobić, aby się przygotować:
- zrób listę pytań – dzięki temu, jeśli się zestresujesz, zapytasz o wszystkie istotne dla Ciebie szczegóły.
- zaakceptuj swoje emocje – emocje, które pojawiają się przed pierwszą sesją, są zupełnie naturalne.
- zadbaj o swój komfort – zadbaj o siebie w dniu sesji. Ubierz się tak, jak lubisz; postaraj się dotrzeć na miejsce wcześniej, żeby się nie spóźnić itp.
- postaraj się być otwarty i szczery – współpraca opiera się na szacunku i zaufaniu, dlatego szczególnie istotne jest, aby szczerze mówić o swoich problemach i obawach.
- daj sobie czas – terapia jest procesem. Niektóre konflikty wewnętrzne rozwiązujemy szybciej, na inne potrzebujemy więcej czasu, dlatego bądź dla siebie wyrozumiały.