Scroll Top
Ul. Skłodowskiej-Curie 5/4

Psychoterapia grupowa – czym jest i na czym polega?

psychoterapia grupowa
Terapia grupowa – jak sama nazwa wskazuje – polega na pracy terapeutów z kilkoma lub kilkunastoma osobami, które zmagają się z podobnym problemem.
Na czym polega? Co sprawia, że pomaga uporać się z wieloma trudnościami natury psychologicznej i nie tylko?

Czym jest psychoterapia grupowa?

Psychoterapia grupowa polega na stosowaniu oddziaływań terapeutycznych w grupie ludzi. Ta forma terapii opiera się na założeniu, że problemy psychologiczne mają źródło w relacjach z innymi ludźmi i w tych relacjach się przejawiają. Trudności jednostki uwidaczniają się więc w grupie, dzięki czemu możliwa jest praca nad nimi poprzez refleksję i zrozumienie. Dzięki temu grupa staje się środowiskiem terapeutycznym, które sprzyja uczeniu się przez doświadczenie, poznawaniu siebie, innych ludzi i naszych związków z nimi.

Korzyści płynące z psychoterapii grupowej

Uczestnicy terapii grupowej otrzymują wsparcie od pozostałych członków grupy, mogą wysłuchać ich historii i przestać odczuwać osamotnienie w chorobie lub problemie, z którym się mierzą.

Świadomość, że inni również mogą zmagać się z podobnymi sytuacjami, działa terapeutycznie i może wzbudzić chęć pomagania innym.

Psychoterapia grupowa umożliwia także poprawę komunikacji z innymi, funkcjonowania w grupie, wyrażania własnych uczuć i emocji. Zaczynamy zauważać nasze problematyczne wzorce zachowania, dzięki czemu możemy je zmienić.

Jak wygląda psychoterapia grupowa?

Obecnie psychoterapia grupowa, podobnie jak indywidualna, prowadzona jest w różnych nurtach (np. poznawczo-behawioralnym, psychodynamicznym czy systemowym).

Grupa składa się z osób o podobnych problemach, której przewodzi najczęściej jeden lub dwóch terapeutów. W grupie terapeutycznej uczestniczy około 8–11 osób, choć liczba ta bywa większa lub mniejsza w zależności od specyfiki pracy. Spotkania mogą mieć charakter zamknięty (przeznaczone tylko dla jednej grupy pacjentów, którzy uczestniczą w całym procesie od początku do końca) lub otwarty (w dowolnym momencie mogą dołączyć nowe osoby).

Terapeuci wraz z uczestnikami wspólnie ustalają zasady, które będą obowiązywać podczas wszystkich spotkań grupy, i zgadzają się na ich przestrzeganie. Podczas sesji uczestnicy głównie dzielą się swoimi doświadczeniami i rozmawiają o problemach, jednak w zależności od nurtu, w którym odbywa się praca, mogą pojawić się także inne elementy (np. ćwiczenia psychologiczne czy praca w grupach).

Długość trwania terapii jest zależna od problemu oraz specyfiki pracy danego miejsca, np. na oddziale psychiatrycznym może trwać przez około 12 tygodni. Pojedyncza sesja trwa zazwyczaj 60–180 minut (czas różni się w zależności od specyfiki danego miejsca).

Kiedy skorzystać z psychoterapii grupowej?

Psychoterapia grupowa posiada niezwykle szerokie zastosowanie. Jest skuteczna m.in. w zaburzeniach psychicznych (np. zaburzeniach osobowości, uzależnieniach, psychozach, zaburzeniach lękowych czy nastroju), chorobach somatycznych (np. grupy wsparcia dla osób onkologicznie chorych), kryzysach i traumach (np. przy doświadczeniu przemocy, utracie pracy, śmierci bliskiej osoby), a także w rozwoju osobistym.

Bibliografia:

J. Szeliga-Lewińska, Ogólny model terapii grupowej, Psychiatra, 2010; 7, 3: 104–116

I. Yalom, M. Leszcz, Psychoterapia grupowa. Terapia i praktyka, 2006, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

K. Kotrys, Pozytywny wynik poznawczej psychoterapii grupowej u pacjentki z ciężką depresją: opis przypadku, Postępy Psychiatrii i Neurologii, 2007; 16, suplement 1 (21): 77–80

E. Szcześniak, Proces psychoterapii indywidualnej oraz grupowej w leczeniu uzależnień, Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość, t. VIII, s. 293–302

Related Posts

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.