Czym są zaburzenia psychosomatyczne?
Zaburzenia psychosomatyczne to dolegliwości cielesne, które mają podłoże lub są nasilane przez czynniki psychiczne, jednak nie stwierdza się istnienia chorób somatycznych. Istotne są czynniki takie jak stres czy niepokój. Na przykład ból w klatce piersiowej może być spowodowany silnymi emocjami i być przeżywany jak zawał serca.
Części ciała najczęściej dotknięte zaburzeniami psychosomatycznymi wiążą się z układami: trawiennym (np. wrzody żołądka), oddechowym (np. astma) oraz sercowo–naczyniowym (np. choroba wieńcowa).
Osoby dotknięte dolegliwościami psychosomatycznymi mogą skorzystać z pomocy psychologicznej i lekarskiej. W pierwszej kolejności powinniśmy być poddani badaniom, które wykluczą rzeczywiste choroby somatyczne. Jeśli badania nie wykażą choroby, odpowiedni plan leczenia może przedstawić psycholog lub psychiatra.
Kto powinien skorzystać z terapii zaburzeń psychosomatycznych?
Z terapii zaburzeń psychosomatycznych mogą skorzystać osoby z:
- objawami somatycznymi bez wyraźnej przyczyny medycznej – objawy takie jak bóle głowy, bóle mięśniowe, nudności czy problemy z trawieniem, które nie mają wyraźnej przyczyny medycznej i które są związane z czynnikami psychologicznymi;
- zaburzeniami somatyzacyjnymi – dotyczą one osób, które mają skłonność do doświadczania wielu objawów somatycznych, które są uznawane za wynik procesów psychologicznych;
- przewlekłymi chorobami somatycznymi – takie jak przewlekłe bóle pleców, migrena czy zespół jelita drażliwego. Osoby te doświadczają trudności związanych z życiem z powodu przewlekłej choroby;
- zaburzeniami lękowymi lub depresyjnymi – objawy takie jak bóle mięśniowe, zmęczenie czy trudności z koncentracją, związane są z zaburzeniem psychicznym.
Jak wygląda terapia zaburzeń psychosomatycznych?
Istotne jest, aby przed pójściem na terapię upewnić się, że nie cierpimy na chorobę somatyczną. Pozwoli to już na starcie wykluczyć podłoże cielesne naszych dolegliwości.
Wszystko rozpoczyna się od pierwszej wizyty, podczas której psychoterapeuta przeprowadzi dokładny wywiad dotyczący objawów, trudności oraz przebiegu dotychczasowego życia z uwzględnieniem trudności natury emocjonalnej, społecznej i zdrowotnej.
Następnie terapeuta zaproponuje plan leczenia dostosowany do konkretnych dolegliwości. Oddziaływania mogą obejmować nie tylko psychoterapię, ale też farmakoterapię czy terapię grupową.