Scroll Top
Ul. Skłodowskiej-Curie 5/4

Zdrowie psychiczne studentów – prokrastynacja a przemęczenie

pexels-ron-lach-8086364
Życie współczesnego studenta jest pełne wyzwań, presji i oczekiwań. W czasie nauki wielu z nich zmaga się z prokrastynacją, która z pozoru może wydawać się niewinną tendencją, ale w rzeczywistości prowadzi do przemęczenia i pogorszenia zdrowia psychicznego. W artykule przyjrzymy się zjawisku prokrastynacji w kontekście studiów, jej wpływowi na samopoczucie oraz sposobom radzenia sobie z przemęczeniem, zwłaszcza w okresie sesji egzaminacyjnej.

Prokrastynacja – kiedy odkładanie staje się problemem

Prokrastynacja to skłonność do odkładania zadań na później, co może dotyczyć zarówno nauki, jak i innych obowiązków. Choć od czasu do czasu każdemu zdarza się zwlekać z realizacją zadań, u studentów, zwłaszcza w czasie sesji, jest to zjawisko niezwykle częste. Prokrastynacja, choć może wydawać się niewinną czynnością, prowadzi do wzrostu stresu, poczucia winy, a w efekcie również do przemęczenia.

Odkładanie nauki na później może wynikać z różnych powodów, takich jak lęk przed porażką, brak motywacji, czy perfekcjonizm. Często jest to sposób na uniknięcie niewygodnych emocji związanych z długimi godzinami spędzonymi nad książkami. Jednak takie podejście prowadzi do nawarstwiającego się stresu, który w końcu przekłada się na kondycję psychiczną i fizyczną studenta.

Rozpoznanie momentu, w którym prokrastynacja zaczyna wpływać na Twoje zdrowie psychiczne, to kluczowy pierwszy krok. Warto wprowadzić do swojego życia systematyczność i planowanie czasu – staraj się podzielić duże zadania na mniejsze, łatwiejsze do wykonania kroki. Dzięki temu unikniesz poczucia przytłoczenia.

Przemęczenie – wynik zaniedbanych obowiązków

Przemęczenie jest naturalną konsekwencją połączenia długich godzin nauki, prokrastynacji oraz stresu. Studenci często mają poczucie, że muszą pracować na pełnych obrotach, by sprostać oczekiwaniom rodziny lub swoim. W konsekwencji zapominają o odpoczynku, co prowadzi do wypalenia i spadku efektywności.

Długotrwałe przemęczenie może objawiać się różnorodnymi symptomami, takimi jak trudności z koncentracją, problemy ze snem, bóle głowy, lęki czy drażliwość. Warto pamiętać, że efektywna nauka nie polega na spędzaniu całych dni w książkach, ale na umiejętności balansowania między pracą a odpoczynkiem. Zamiast na długości czasu spędzonego na nauce, warto postawić na jakość. Używaj wszystkiego, co Ci pomaga – mnemotechniki, zakreślanie ważnych pojęć kolorem, stosowanie map myśli czy opowiadanie komuś o zagadnieniu, którego się uczysz.

Jeśli czujesz, że zaczynasz się wypalać, wprowadź do swojego harmonogramu regularne przerwy. Nawet krótka 10-minutowa przerwa co godzinę może pomóc zregenerować umysł. Stosowanie technik relaksacyjnych, jak medytacja czy głębokie oddychanie, również może pomóc w radzeniu sobie ze stresem.

Sposoby radzenia sobie z przemęczeniem w okresie sesji

Nakładające się na siebie egzaminy, różne formy zaliczeń, prace wymagające długoterminowego podejścia… Okres sesji to czas szczególnie wymagający, gdzie tempo pracy potrafi wzrosnąć do maksimum. Aby uniknąć sytuacji, w której przemęczenie paraliżuje naszą zdolność do nauki, warto wprowadzić kilka prostych nawyków.

  • Zadbaj o regularny sen – sen jest kluczowy dla regeneracji organizmu i przyswajania wiedzy. Choć w czasie sesji zarywanie nocy może być kuszące, brak snu znacząco obniża naszą efektywność i zdolność do zapamiętywania.
  • Stwórz harmonogram nauki – rozplanuj naukę na kilka dni lub tygodni przed egzaminem, aby uniknąć robienia wszystkiego na ostatnią chwilę. Zadbaj o to, by w Twoim planie znalazł się czas na odpoczynek i przyjemności. Wówczas nie poczujesz się przeciążony nawarstwiającymi się materiałami, a także będziesz mógł poświęcić odpowiednią ilość czasu każdemu przedmiotowi w zależności od poziomu jego trudności.
  • Unikaj multitaskingu – chociaż może się wydawać, że robienie kilku rzeczy na raz jest efektywne, w rzeczywistości zmniejsza to naszą koncentrację i wydajność. Skup się na jednym zadaniu na raz, a zakończysz je szybciej i będziesz mógł przejść do następnego.

Zrób listę rzeczy do zrobienia i przypisz do nich konkretne terminy. Zastosowanie tzw. metody Pomodoro (25 minut pracy, 5 minut przerwy) pomoże Ci utrzymać koncentrację i zminimalizować uczucie przemęczenia.

Kiedy szukać pomocy?

Jeśli pomimo wdrożenia różnych strategii, nadal czujesz się przytłoczony, a Twoje zdrowie psychiczne pogarsza się, warto poszukać wsparcia. Psychoterapia może pomóc w zrozumieniu przyczyn Twojego stresu i prokrastynacji. Terapeuta pomoże Ci opracować skuteczne mechanizmy radzenia sobie w trudnych sytuacjach, dzięki którym łatwiej będzie Ci zachować równowagę między nauką a odpoczynkiem.

Posty powiązane

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.